Mikrobiyom Projeleri

Daha önceki yazımda İnsan Mikrobiyom Projesinden detaylı bahsetmiştim. Mikrobiyom, hemen hemen tüm bilim dalları ile ilişkisi olabilecek bir alan olarak karşımızda dimdik durmakta. Sonuçta, canlı, cansız her ortamda var bakteriler. Yaşasın “disiplinlerarası çalışmalar” henüz ülkemizde kıymeti pek bilinmese de.. Mikrobiyom projeleri Jack Gilbert ve Rob Knight öncülüğünde ABD tabanlı ilerlemekte. Coğrafyaya göre de mikrobiyom değiştiği için, daha spesifik ülke bazında da bazı çalışmalar yapılıyor (Amerika, Brezilya, İngiliz).

  • İnsan Mikrobiyom Projesi: Cilt, Ağız, Bağırsal, Vajina ve Akciğer gibi vücut bölgelerindeki mikrobiyotayı inceyen bir proje.
  • Amerikan Bağırsak Projesi: Tamamen gönüllülerden elde edilen örneklerle amerikalıların bağırsak mikrobiyomunun özellikleri inceleyen bir proje.
  • Dünya Mikrobiyom Projesi: 2010’da başlatıldı. Okyanus dibi, göller, çöl kumu ve toprak gibi çeşitli ortamlardan örnekler üzerinde çalışan bir proje.
  • Ev Mikrobiyom Projesi: Ev ortamındaki mikrobik değişimleri inceleyen bir proje. Kapalı ortama giren kişi ile ortamın mikrobiyomunun değiştiği, değişimin görülmesi 4-6 gün gibi bir süreçte olduğu bulundu. Ayrıca evin yapı malzemeleri de bir mikrobik topluluğun diğer mikrobik topluluğun yerini alma oranı üzerinde etkili olduğu görüldü.
  • At Mikrobiyom Projesi: At hastalıklarını anlayabilmek için at mikrobiyom üzerine bir proje.
  • Kedi Mikrobiyom Projesi: Gönüllü kişilerin sahip oldukları kedi dışkılarının örneklerin paylaşmaları ile başlamış bir proje.
  • Akvaryum Mikrobiyom Projesi: Kontrol edilen akvaryum içindeki mikrobik değişimleri inceleyen bir proje.
  • Hastane Mikrobiyom Projesi: Hastane ortamındaki mikrobiyomu ve mikrobik değişimi incelemeyi hedefleyen bir proje.

İlginç çalışmalardan birisi de Newyork Metrosunun Mikrobiyomunu çıkarmak üzerine. 18 ay boyunca toplanan örneklerde, çok ciddi hastalıklara neden olabilecek antibiyotiklere dirençli bakteriler görüldü. Hangi istasyonlarda hangi tür bakterilerin görüldüğüne dair hazırlanmış İnteraktif harita için tıklayınız. Bu da tüm şehir için yapılmış bir interaktif harita – tıklayınız.

Benim ilgilendiğim kısım kapalı alan mikrobiyom çalışmaları, özellikle de hastane ortamlarında. Hastane Mikrobiyom Projesi hakkında başka bir yazıda detaylı bahsetmek istiyorum.

Kendi mikrobiyotanızla ve çevresel mikrobiyotanızla barışık kalın efendim..

 

 

682 total views, 1 views today

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir